2016 Ramazan İftar Programı

Etkinlikler2016 Ramazan İftar Programı için yorumlar kapalı

Koca bir yılı çeşitli seminerler, davetler, sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirerek geride bıraktıktan sonra 2016 yılı Ramazan ayında iftar yemeği organizasyonu gerçekleştirdik. Haliç kongre merkezinde gerçekleştirdiğimiz bu hayırlı gecede … ‘dan fazla hayırsever katılarak genç kızlarımızın yüksek öğrenimlerine katkıda bulundular.

Bu hayırlı akşamda onur konuğumuz olarak Cumhurbaşkanımızın eşi Sayın Emine Erdoğan bizi şereflendirdi.

Üsküdar Hz. Ali Camii müezzini Bekir Köse’nin okuduğu ezan ve iftar duasından sonra orucumuzu açtık.

Musiki dinletisiyle hoş bir akşam geçiren konuklarımıza hitaben ilk olarak Sayın Emine Erdoğan konuşma yaptı.

Programa katılımından dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ederek ve katılımcıların Ramazan ayını kutlayarak konuşmasına başlayan Emine Erdoğan, “Bu kutlu ay, nefsimizin baskısından kurtulup, ruhumuzu özgürleştirmek için bir imkandır. Güzel ahlaka ulaşma yolunda, Rabbimizin bize en güzel hediyesidir. Tüm İslam aleminin, bu manevi arınmışlıkla, huzur içinde bayrama erişmesini diliyorum” dedi.

NEYAD’ın kızların eğitim seferberliği için düzenlediği programın hayırlara vesile olmasını dileyen ve derneğimizin eğitim çalışmalarından dolayı emek verenleri kutlayan Emine Erdoğan, Türkiye’de son 13 yılda okullaşma oranının arttığını, özellikle yükseköğretimde kadın oranının %13’ten %40’a yükseldiğini söyledi.

Konuşmasında kadınların bilime katkı sağlamasının önemine değinen Emine Erdoğan,

Türkiye’nin, dünyanın en cömert ülkesi olma ve mültecilere kucak açma konusunda öncü bir ülke olduğuna işaret eden Emine Erdoğan, Adaletsizliğin, terörün kol gezdiği bir dünyada, iyi yetişmiş insanlara son derece ihtiyacımız var. Savaşları durduracak, acıları dindirecek nesiller yetiştirmemiz gerekiyor. Üzerinde yaşadığımız bu toprakların, büyük bir medeniyet birikimi var. Bu birikimden faydalanarak, dünyaya örnek olacak farklar ortaya koymalıyız” diye konuştu.

Türkiye’nin, dünyanın en cömert ülkesi olma ve mültecilere kucak açma konusunda öncü bir ülke olduğuna işaret eden Emine Erdoğan, “Bu yardımseverlik ruhunun kaynağı Anadolu’dur. ‘Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol’ diyen Mevlana’nın yaşadığı topraklardır” dedi.

Tarihin bazen insana daha ağır sorumluluklar yüklediğini vurgulayan Emine Erdoğan, “Türkiye’nin gelişimini hazmedemeyen güçler, tuzaklar kurarken, bizler buna bigâne kalamayız, kalmamalıyız” dedi

Ramazan Bayramı’nın yaklaştığını hatırlatarak, bu bayramı güzel birliktelikler için vesile yapılması çağrısında bulunan Emine Erdoğan. Konuşmasını şöyle tamamladı: “3 milyon mülteci kardeşimizle bayram yapacağız. Yurtlarından, yakınlarından uzak bu insanlara bayram sofralarımızı açmak, ne güzel bir insanlık hareketi olur! Çocukları bu bayram daha fazla gözetmek, bizlere ne kadar yakışır. Vatanımızın huzur ve selameti için hayatlarını ortaya koyan şehitlerimizin emanetlerine sahip çıkmak, bu bayram da sorumluluğumuzdur. Sözlerime son vermeden önce, yaklaşan Kadir Gecenizi tebrik ediyorum. Bayramınızı şimdiden kutluyorum. Ülkemizde ve İslam dünyasında huzur ve sükûn içinde bir bayram geçirmeyi temenni ediyorum.”

Sayın Emin Erdoğan’ın bu ilham verici konuşmasından sonra NEYAD Yönetim Kurulu Başkanımız Nilgün Diptaş ise ekonomik nedenlerle eğitimlerini yarıda bırakmış kızların, şehit ve gazi çocuklarının geleceğe güvenle bakmaları için yürüttükleri faaliyetlerden biri olan iftar programına katkılarından dolayı katılımcılara teşekkür etti.

Osmanlı İmparatorluğu’nda vakıfların önemine değinerek konuşmasına devam eden Diptaş, “Bizlerin de inşallah onlar kadar olmasa da Emine Erdoğan hanımefendinin önderliğinde kız çocuklarımızın eğitimine çorbada tuzumuz misali katkımız olabiliyorsa bundan mutluluk duyarız” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Diptaş, Emine Erdoğan’a plaket ve çiçek takdim etti. Emine Erdoğan ise, derneğimize katkılarından dolayı Zülal Zorlu, Asli Üstünkaya ve Vuslat Doğan, Dilek Birgen ve Gülçin Turan Çiçek’e plaket verdi.

İftar programına aralarında Oya Eczacıbaşı, Şeyma Şahin, Türkan Sabancı, Reyhan Kalyoncu ve Çiğdem Simavi’nin de bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

Bu iftar yemeğimizde diş kirası olarak; Koç Holding Yönetim Kurul Başkan Vekili Ali Koç’un sponsorluğunda Divan Pastaneleri’nden güzel bir sunum ile çikolata takdim edilmiştir.