Kurucular Kurulumuz

A.NİLGÜN DİPTAŞ

1960 tarihinde Ankara’da doğdu, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1984 yılında mezun olduktan sonra çeşitli okullarda öğretmenlik yaptı. 1997 yılında Marmara Üniversitesi Eğitim Psikolojisi bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Özel sektörde şirket yöneticiliği yaparken bir yandan sivil toplum kuruluşları ve siyasi çalışmalara başladı. Teşkilat içi eğitimler vermesinin yanı sıra Ana- Baba okulu, Okul ,Öğretmen , Öğrenci İlişkileri ve Kadın ve Aile ile ilgili eğitim ve seminerler verdi. Halen Türk Gençlik Vakfı, Tarih ve İslam Araştırma Vakfı ve  İstanbul Kadın araştırmaları Merkezi (İkam)Yönetim Kurulu Üyeliği yapmaktadır.

Lisede başlayan amatör siyasi hayatını 1990 yılından – 2013 yılına kadar aktif olarak devam ettirdikten sonra 1994 yılında kurduğu Nil Girişim Grubunu 2015 yılında Nil Eğitim ve Yardımlaşma Derneği (NEYAD) adı altında tekrar faaliyete geçirmiştir.

İngilizce, Arapça ve Osmanlı Tükçesi bilmekte olan Diptaş; Evli ve iki çocuk annesidir.

 

AV. MİHRİMAH BELMA SATIR

İSTANBUL MİLLETVEKİLİ
TBMM DİLEKÇE KOMİSYONU BAŞKANI

20 Şubat 1961’de Erzurum’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul’da tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1978 yılında mezun oldu.

Satır, BSS Hukuk Bürosunu kurdu ve çalışma hayatına 1985 yılında serbest avukat olarak başladı. Kariyerinin ilerleyen safhalarında birçok yerli ve uluslararası firmada Özel Hukuk alanında danışmanlık hizmeti verdi. Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ve Nil Eğitim ve Yardımlaşma Derneği (NEYAD) Kurucu Üyeliği, Kadın Adayları Destekleme Derneği(KA-DER), Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği (ÇİDER), İstanbul Kadın Araştırmalar Merkezi (İKAM), Erzurumlular Kültür ve Eğitim Vakfı, Yetimler Vakfı, Türk Edebiyatı Vakfı gibi birçok sivil toplum kuruluşlarında aktif olarak çalıştı.

Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucular Kurulu Üyesi olup MKYK Üyeliği, Merkez Disiplin Kurulu Üyeliği, İstanbul İl Genel Meclisi Başkan Vekilliği yaptı. 24 ve 25.Dönem de İstanbul Milletvekili seçilen Satır, TBMM Anayasa Komisyonu Üyeliği, Genel Merkez Kadın Kolları Siyasi ve Hukuki İşler Başkanlığı ve AK Parti Grup Başkanvekilliği görevlerinde bulundu. 26.Dönem de TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Satır, evli ve bir çocuk annesidir.

 

RAVZA KAVAKÇI KAN

Dr. Ravza Kavakcı Kan, 30 Mart 1972’de İstanbul’da doğdu.

Dallas Texas Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğini bitirdi. Boğaziçi Üniversitesi İİBF’de Avrupa Çalışmaları Yüksek Lisansını tamamladı. Washington, DC’de Howard Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi bölümünde Türkiye’nin AB’ye Giriş Sürecinde “Rol Modellik” Kavramı Üzerinden Güç İlişkilerine Bakışı Konusunda Doktorasını yaptı.

1994’de Belbim A.Ş.’de İstanbul’un ilk elektronik bilet sistemi olan AKBİL Projesi mühendis ekibinde ve Müşteri Hizmetleri şefi olarak çalıştı. 2008’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Avrupa Birliği’nden fon alan ilk projesinin yürütücüsü oldu. Howard Üniversitesi’nde verdiği derslerin akabinde, İstanbul Ulaşım A.Ş.’de Siyaset Bilimi Uzmanı olarak çalıştı. Ayrıca Gaziantep, Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde lisans ve yüksek lisans dersleri verdi.

Postkolonyal Çalışmalar Araştırma ve Uygulama Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi ve Kadın ve Demokrasi Derneği Akademik Komisyon üyesi olmanın yanı sıra birçok farklı sivil toplum örgütünde çalışmalar yapmış olan Dr. Ravza Kavakcı Kan, Nil Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Kurucularındandır.

7 Haziran 2015 genel seçiminde 25. Dönem İstanbul Milletvekili olarak seçildi. 14 Eylül 2015 AK Parti 5. Olağan Kongresinde MKYK üyesi seçilmiştir. Çok iyi düzeyde İngilizce ve orta derecede Arapça bilen Dr. Ravza Kavakcı Kan, Dr. Osman Kan ile evli olup, Erva Kan’ın annesidir.

 

SİBEL ERASLAN

1967’de İstanbul’un Üsküdar ilçesinde doğdu. Üsküdar Kız Lisesi’ni (1985), İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi (1989). İnsan hakları, kadınların eğitimi, istihdamı ve haklarıyla ilgili inisiyatiflerde görev aldı.

Gazeteci ve yazar Eraslan Teklif ve İmza dergilerinde yazdı. Bir dönem Vakit gazetesinde de köşe yazıları yazan yazar, 18 Şubat 2011 tarihinden itibaren Star Gazetesi’nde yazmaya başlamıştır. Öyküleri Dergah, Mostar, Hece ve İtibar dergilerinde yer aldı. Bir çok eseri bulunan Eraslan İtibar dergisi danışma kurulu üyesi ve Neyad kurucu üyesidir.

 

EMEL ERSOY

1956 Yılında İstanbul ‘da Doğdu. İlk ve Ortaöğrenimini Fatih’te Tamamladı. İstanbul teknik üniversitesi matematik mühendisliğini bitirdikten sonra Soylu danışmanlık ve dış tic. şti.ni kurdu.

10 yıl Ak Parti Üsküdar Kadın Kol. Başkanlığını Yürüttü.

Halen Üsküdar Meclis Üyesi ve NEYAD (Nil eğitim ve yardımlaşma derneği) başkan yardımcısı olarak görevini yürütmektedir.

Evli ve 2 çocuk annesidir.

 

SİDRE DİPTAŞ BALİ

1985 yılında Adana’da doğdu. 2003 yılında Türkmen Koleji, 2009 yılında Marmara Üniversitesi Fransızca Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. 2005 yılından beri sahibi olduğu Restoranın işletmeciliğini yapmaktadır. Kızılay İstanbul Kadın Kolları Yönetim Kurulu Üyeliği ve İstanbul Kadın Araştırmaları Merkezi Üyeliği yapmaktadır. İyi derecede İngilizce ve Fransızca bilmekte olan Bali evlidir.

 

NİLGÜN ÇAĞLAR