Kadın Araştırmaları Seminer Dizisi I: Kadın ve Erken Evlilik

SeminerlerKadın Araştırmaları Seminer Dizisi I: Kadın ve Erken Evlilik için yorumlar kapalı

Kadın ve kadınla alakalı her konuya karşı toplumumuzda eşitlik ve adalet hassasiyetini ve bilincini arttırmak amacıyla düzenlediğimiz seminerlerimizin ilkini “Kadın ve Erken Evlilik” teması ile 24 Aralık 2017 Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdik.

Seminerimiz Mimar Sinan Üniversitesi Yüksek Lisans Öğrencisi Mehtap Boğucu’nun “Erken Evliliklerin Nedenlerinin ve Sonuçlarının Tartışılması’’ adlı sunumu ile başladı. Erken evlilik yapmış bir “çocuğun” kızı olduğunu bildiren Mehtap Boğucu, kendi tecrübelerinden yola çıkarak erken evliliğin bireye ve topluma negatif etkilerini açıkladı. Seminerimiz değerli konuşmacılarımız Gazeteci – Yazar Sibel Eraslan, İstanbul Şehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi Psikolog Dr. Fatıma Tuba Yaylacı, Syenah Danışmanlık’tan Uzm. Psikolog Merve Otçeken ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Nergis Dama erken evliği sosyopolitik, hukuksal ve psikolojik açıdan incelemeleriyle devam etti.

Nergis Dama kadının kimlik kazanmadan erken evlenmesinin/evlendirilmesinin 10-20 yıl içinde toplumun sorunu haline geleceğini vurgularken 18 yaş altındaki hiçbir çocuğun evlendirilmemesi gerektiğini bildirdi. Diğer bir yandan Fatıma Tuba Yaylacı erken evlilik yapma yetkisi olan ve neden olan mekanizmaların bilgilendirilmesi gerektiğini bunun eğitim yoluyla mümkün olacağından bahsetti.  Merve Otçeken ise kendimize “Kültürel yapı içinde sen neredesin” diye sormamız, kendimizi tanımadan evliliğe adım atmamamız gerektiğini bildirdi. Sibel Erarslan ise erken evlilik problemini belli bir kesimi veya etnik kökene atfetmemek gerektiğini, bunu tüm suçlamalardan arındırarak toplum vicdanının sesiyle çözülmesi gerektiğini vurguladı.

Seminerin sonrasında toplumuzu ve karar alıcı mekanizmaları erken evliliğin sonuçları ve toplumda neden olduğu zararlar hakkında bilgilendirmek için seminer bildirisi yayınlandı.