NEYAD'ın iftarında eğitime destek

Nil Eğitim ve Yardımlaşma Derneği (NEYAD) yararına önceki akşam bir iftar yemeği düzenlendi. Haliç Kongre Merkezi’ndeki iftarın onur konuğu ise Emine Erdoğan’dı. İftarı organize eden Dilek Birgen ve NEYAD Başkanı Nilgün Diptaş tarafından karşılanan Erdoğan, iftar öncesi tüm masaları tek tek dolaşarak gecceye katılan yaklaşık 300 davetliye hoş geldiniz dedi.

İftara aralarında Vuslat Doğan, Zülal Zorlu, Reyhan Kalyoncu, Şeyma Şahin, Feryal Gülman, Demet Sabancı Çetindoğan, Nilüfer Bulut, Aslı Üstünkaya, Elif Dürüst, Sema Basa, Saba Tümer, Ezra – Tuba Çetin, Selen Görgüzel, Merve Sevi, Beyhan Bağış, Beyza Arslan, Ayşe Kucuroğlu, Canan Göztepe, Berrin Yoleri, Derya Tuna ve Altın Mimir gibi çok sayıda isim katıldı.

NEYAD Başkanı Nilgün Diptaş, yaptığı konuşmada davetlilerin yardımlarıyla dernek adına eğitim seferberliği başlatılacağını açıkladı. Diptaş, “Çıktığımız bu yolda ekonomik nedenlerle eğitimi yarıda kalmış genç kızlarımıza, vatan uğruna şehit olmuş babalarının bize emanet bıraktığı evlatlarımıza ve gazi çocuklarına güçlü ve güvenli bir gelecek sağlamak adına yürüttüğümüz faaliyetlerde bize destek olduğunuzu için teşekkür ederiz. Ayrıca bu iftarı organize eden ve her ayrıntıyla bire bir ilgilenen Dilek Birgen’e de huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ederim” dedi.

ERDOĞAN NEYAD’A TEŞEKKÜR ETTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ise yaptığı konuşmada, "Adaletsizliğin, terörün kol gezdiği bir dünyada, iyi yetişmiş insanlara son derece ihtiyacımız var. Savaşları durduracak, acıları dindirecek nesiller yetiştirmemiz gerekiyor. NEYAD'ın kızların eğitim seferberliği için düzenlediği programın, hayırlara vesile olmasını temenni ederim. Bir grup gayretli kadın tarafından elbirliğiyle kurulan NEYAD özellikle genç kızların yüksek öğretimine katkı sağlıyor. Devletimizin açtığı yolda, vakıf ve derneklerimizin gayretiyle büyük ilerlemeler kaydettik. 2002'de kız çocuklarının ilk ve orta öğretimde okullaşma oranı yüzde 87 iken, 2015'te bu oran yüzde 95'e çıktı…. Bugün üniversitelerimizdeki kadın akademisyen oranı ise yüzde 40'ların üzerindedir. Bu rakam dünya ortalamasının hayli önünde. Bunlar, son derece sevindirici gelişmeler. Fakat kadınlarımızın etkin karar mercilerine gelmeleri için daha çok çalışmamız gerekiyor. Ekonomide, siyasette, medyada kadın bakışının varlığı son derece önemlidir. Cam tavan engelini aşmak yolunda çaba göstermek durumundayız. NEYAD gibi sivil toplum kuruluşlarımızın katkısıyla, yüksek lisans ve doktora yapan kızların sayısı artacağına inanıyorum” dedi.

NEYAD Başkanı Nilgün Diptaş ise ekonomik eğitimlerin yarıda bırakmış kızların ve şehit ve gazi çocuklarının geleceğe güvenle bakmaları için yürüttükleri faaliyetlerden biri olan iftar programına katkılarından dolayı katılımcılara teşekkür etti.

 

Haberin Tamamı İçin Tıklayınız

NEYAD'ın iftarında eğitime destek